4

Kuru İğne Nedir?

Yürüyüşünüzün veya dengenizin eskisi gibi olmadığını mı düşünüyorsunuz? Yürüme mesafelerinin yorucu hale geldiğini ve etrafta dolaşmak için baston ya da yürüteç gibi yardımcı bir cihaz kullanıyor olabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Dengeleme duyunuz, dengesiz bir zemin üzerinde durmanızı, zeminde bulunan nesnelerden doğru bir şekilde sıyrılmanızı ve diğer birçok günlük etkinliği sorunsuz bir şekilde durmanızı sağlar.

Dengeleme kabiliyetimiz aşağıdakiler dahil üç ana bileşene bağlıdır:

 • Eklem ve kaslardan gelen sinyaller
 • İç kulak
 • Görme

Yaşlandıkça, reflekslerimiz biraz yavaşlar. Bu, çimen, çatlak kaldırım, çakıl ve merdiven gibi düz olmayan alanlara adapte olmayı zorlaştırır. Ayrıca, zayıf duruş, kalçalardaki zayıflık, ayak bilekleri ve zayıf görme, zayıf olan dengeyi daha da arttırabilir.

Çoğu insan, geç oluncaya ve düşene kadar dengeyi azalttığını anlamıyor. Düşüşler yaşlı insanlarda yaralanmaların bir numaralı ölüm nedenidir ve ayrıca her yıl milyonlarca kırık ve yaralanmaya neden olmaktadır. Bunların çoğu doğru fizik tedavinin etkileriyle önlenebilir.

Uzman fizyoterapistlerimiz tarafından tedaviler ihtiyaçlarınız için özel olarak tasarlanır. Zayıflıkları veya zayıf kas koordinasyonunu nereden telafi edeceğinizi belirlemek için yürüme şeklinizi değerlendiririz. Ayrıca, duruşunuz üzerinden yapılan testler, sizin için en iyi sonuçları elde etmek için dikkatinizi nereye odaklamanız gerektiğini belirler. Hastalarımızın çoğunun artık daha fazla güvenli hareket özgürlüğü sağlamaları için bastonlar veya yürüteçler kullanmaları gerekmiyor.

Size özel tedavi programlarımızdan yararlanmak veya genel sağlık durumunuz hakkında bilgi edinmek için ücretsiz muayene fırsatından yararlanın. Detaylı bilgi için bize ulaşın.

“Tetik nokta” nedir?

Miyofasiyal “tetikleyici nokta”, iskelet kası içinde aşırı hassas hissedilebilir bir nodül veya “düğüm” ile ilişkili bir noktadır. Bu alan bölgede acı verici hale gelir ve öngörülebilir şekillerde “yayılabilir”.

Kuru İğneleme ve Akupunktur Arasında Bir Fark Var Mı?

Kuru iğneleme, kas gevşemesine yardımcı olmak için ince iğnelerin tetik noktalarına yerleştirilmesini içeren fizyoterapistler tarafından kullanılan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur, Geleneksel Çin Tıbbı tekniklerini izler ve Meridyen çizgileri veya vücuttaki “enerji yolları” boyunca yerleştirilen ince iğneler içerir. Akupunktur iğneleri, 30 dakikaya kadar herhangi bir yerde, daha uzun süre boyunca bırakılırken, kuru iğneler, istenen kas tepkisini ortaya çıkarmak için daha az süre vücutta kalır.

Ancak Kuru İğne ve Akupunktur aynı aracı kullanır; katı bir iğne.

Bu Teknik Acı Veriyor Mu?

Genellikle, iğnenin sokulması hissedilmez. Yerel “seğirme tepkisi”, karıncalanma, ağrı ve kramp hissi olarak tanımlanan kısa bir ağrı hissine neden olabilir.

Hasta ayrıca, semptomlarının nedenini teşhis etmeye çalışan fizyoterapist için yararlı bir teşhis göstergesi olan “kendi” ağrısının çoğaldığını hissedebilir. Hastalar çok geçmeden bu hissi tanımayı ve hatta karşılamayı öğrenir, bu da tetikleme noktasını devre dışı bırakma, ağrıyı azaltma ve normal uzunluk fonksiyonunu ilgili kasta geri yükleme ile sonuçlanır.

Kuru İğneden Kimler Yararlanabilir?

Hastalıklardan bazıları aşağıda sıralanmıştır, ancak bunlarla sınırlı olmayan çeşitli kas-iskelet sistemi problemleri kapsamaktadır bunlar:

 • Akut / Kronik yaralanmalar
 • Baş Ağrıları
 • Boyun / Sırt ağrısı
 • Tendinit
 • Kas Spazmları
 • “Siyatik”
 • Kalça / Diz ağrısı
 • Kas Zedelenmeleri
 • Fibromiyalji
 • Tenis / Golfçü Dirseği
 • Patellafemoral Ağrı Sendromu
 • Kas Kasılmaları ve krampları

Size özel tedavi programlarımızdan yararlanmak veya genel sağlık durumunuz hakkında bilgi edinmek için ücretsiz muayene fırsatından yararlanın. Detaylı bilgi için  lütfen bize ulaşın.

Randevu Hattı

7/24 SAAT

HİZMET VERMEKTEDİR

Hastalığınız hakkında uzmanlarımıza danışıp destek alabilirsiniz.